HR-ON på Zukunft Personal Europe 2026: Fra stand til scene
Tre dage i Köln med HR, AI og inklusion
Fra den 15. til 17. september 2026 deltog vores tyske team for første gang med egen stand på Zukunft Personal Europe (ZPE) i Köln. For mange i HR-branchen er messen allerede en fast tradition, men for HR-ON var det første gang – og det var en stor succes!
HR-ON på Zukunft Personal Europe 2026
Hele vores tyske HR-ON-team var på plads på stand L.86 i hal 4.2 sammen med blandt andre vores stifter og CEO, Ali E. Cevik, samt kolleger fra salg og Customer Success.
Der var stor interesse på standen, og mange af de besøgende stiftede bekendtskab med HR-ON og vores platform for allerførste gang. Især tre emner gik igen i samtalerne:
- Fleksibiliteten i et modulopbygget HR-system, der kan tilpasses den enkelte virksomhed og dække hele medarbejderrejsen fra rekruttering til offboarding.
- Hvordan inklusion kan omsættes til praksis i rekrutteringen.
- Den voksende betydning af trivsel på det tyske arbejdsmarked.
Vores lilla HR-førstehjælpskasse vakte også begejstring og blev et lille kendetegn, som mange besøgende tog med sig hjem fra standen.
På scenen: Inklusion, compliance og AI i rekruttering
Torsdag var det vores tur til at indtage Recruiting & Attraction Stage. Her satte Ali E. Cevik, Julia Gräßer og Bengü Aycicek fokus på inklusion, compliance og AI i rekruttering – tre emner, som hænger tæt sammen for os hos HR-ON.
Ali lagde ud med sin egen historie og satte den ind i en større fortælling om, hvordan synet på arbejde og medarbejdere har ændret sig – fra en tid, hvor arbejde i høj grad handlede om tid mod løn, til et arbejdsliv, hvor mening, fælles værdier og muligheden for at bidrage fylder mere.
“Teknologi er et middel, ikke målet,” siger Ali E. Cevik, CEO i HR-ON.
Julia satte derefter fokus på, hvorfor inklusion også har en forretningsmæssig betydning. Med blandt andet stillingsopslag og lønforskellen mellem mænd og kvinder som eksempler viste hun, hvordan inklusion kan gøres konkret og målbart. I Tyskland ligger lønforskellen på 15,6 % mod et EU-gennemsnit på 11,1 %. Hun pegede samtidig på, hvorfor det giver mening at række ud til en bredere gruppe af talenter – ikke mindst på et arbejdsmarked, hvor kvalificeret arbejdskraft kan være svær at finde. Bengü satte fokus på brugen af AI i rekruttering og de nye krav i EU’s AI-forordning. Hendes budskab var enkelt: “AI kan forstærke det, der allerede er der, men den skal ikke træffe beslutningerne.”
Efter tre dage i Köln
Efter tre dage på Zukunft Personal Europe er det tyske team vendt hjem til Danmark og Düsseldorf med masser af ny energi. Messen bød på mange gode samtaler og nye møder, som vi nu glæder os til at følge op på.
Nåede du ikke forbi vores stand? Læs mere om HR-ON og vores HR-system – herunder HR-ON Comply, vores software til løngennemsigtighed, ligeløn og inkluderende jobopslag.
FAQ: HR-ON på Zukunft Personal Europe i Köln 2026
Hvad er Zukunft Personal Europe?
Zukunft Personal Europe (ZPE) er en af Europas største HR-messer og afholdes hvert år i Köln. Messen er et centralt samlingspunkt for HR-branchen.
Hvad kendetegner HR-ONs HR-system?
HR-ON er et modulopbygget HR-system, der kan tilpasses virksomhedens behov. Platformen dækker hele medarbejderrejsen – fra rekruttering og onboarding til trivsel og offboarding. Derudover tilbyder vi support på både dansk og tysk.
Hvad betyder EU's AI-forordning for brugen af AI i rekruttering?
AI-systemer, der bruges til at sortere, filtrere eller vurdere kandidater, kan være klassificeret som højrisiko-AI. Det betyder, at virksomheder blandt andet skal forholde sig til krav om risikostyring, dokumentation, gennemsigtighed og menneskeligt tilsyn, når de bruger sådanne systemer.
Hvordan hænger inklusion og compliance sammen i rekruttering?
Måden, en virksomhed rekrutterer på, har betydning for, hvem der føler sig inkluderet og vælger at søge en stilling. Samtidig stiller EU-lovgivningen krav til blandt andet gennemsigtighed og dokumentation. Derfor hænger inklusion og compliance i stigende grad sammen i rekrutteringen.